top of page

אודות

בשנים האחרונות השתנה מעמדו של רב הקהילה, כמו גם מקומה של הקהילה בחיי היחיד, הזוג והמשפחה. הקהילות במאה העשרים האחת מתמודדות עם משבר סמכות פוסט-מודרני, עם מתחים בין הלכה למודרנה, ועם סוגיות לא פשוטות בחיי הפרט והמשפחה בעִתות שגרה ומשבר. 
כל אלה ועוד דורשים מהרבנים הקהילתיים חשיבה מחודשת ורחבה של תפקידם, כמו גם רכישת מיומנויות מקצועיות עדכניות כדי שיוכלו לפעול היטב במרחב הדתי, החברתי והערכי .
בשביל זה אנחנו כאן.


תכנית "עשה לך רב", בשיתוף המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן, מכשירה זוגות של רבנים ונשותיהם לכהונה קהילתית בישראל. במהלך התוכנית עוברים הזוגות הכשרה המעניקה להם מודעות והבנה למרכיבי התפקיד הרבני, וכלים להתמודדות הן בעִתות שגרה והן בניהול מצבי קונפליקט ומשבר. 

תכנית הלימודים כוללת קורסים ברטוריקה, פסיכולוגיה,  פסיקת הלכה מותאמת לקהילה, עבודה קהילתית, טיפוח תפקיד הרבנית וגישור. הקורסים מלמדים, בין היתר, העברת תכנים רוחניים באמצעים דידקטיים מתקדמים, ליווי ותמיכה בזוגות בחיי הנישואין, בהורות, בעת זקנה ובהתמודדות עם טראומה ואובדן. רבנים מכהנים ממשיכים להשתלמויות בנושאים שעולים מההתמודדויות בשדה הקהילתי, כגון סמכות ומנהיגות בעידן הפוסט מודרני, ליווי רוחני, תמיכה וסיוע למשפחות המתמודדות עם תחום בריאות הנפש, וסיוע לקהילה במצבי חירום.
במקביל, אנו מפעילים תכנית ייחודית המסייעת לקהילות לאתר לעצמן רב מתאים לצרכיהן הייחודיים ולאופיין. אנו מלווים את הקהילה בתהליך זיהוי וגיבוש הצרכים הרוחניים והקהילתיים ובניסוח תיאור התפקיד הנגזר מהצרכים הקהילתיים, החל משרטוט פרופיל הרב הרצוי ועד לבחירתו של הרב המיועד, ואף בניסוח תנאי העסקתו. עד היום ליווינו למעלה מ-60 קהילות בתהליך המורכב והרגיש של איתור ובחירת רב. 
לעמותת "עשה לך רב" ניסיון של למעלה מ-30 שנה בהפעלת התוכנית. אנו גאים ב-300 זוגות הבוגרים שלנו, אשר מתוכם מכהנים היום בקהילות השונות למעלה מ-75 רבנים ונשותיהם, ולמעלה מ-65 משפחות שכיהנו בקהילות יהודיות ברחבי העולם.

הרב שבתאי רפפורט

יו״ר העמותה

הרב שבתי אברהם הכהן רפפורט נולד בירושלים, למד בישיבת מיר בחברותא עם ראשי הישיבה הרב חיים שמואלביץ והרב נחום פרצוביץ למשך עשור. נשוי לרבקה רחל, נכדתו של הרב משה פיינשטיין זצ״ל, נסמך על ידו לרבנות, ונבחר לערוך את שלושה מספרי "אגרות משה". עוסק עשרות שנים בהלכה המתחדשת בדורנו, ובזיקה האיתנה שלה למסורת הדורות, משיב על שאלות, מלמד ומפרסם מאמרים בשפות שונות. לימד בישיבת "הר עציון", היה ראש ישיבת ההסדר "שבות ישראל" באפרת, וראש בית המדרש של המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן, ייסד את תכנית "ניצוצות" לחידושי תורה ומדע, ועומד בראשה עד היום.

הרב שבתאי רפפורט.jpg

הרב ד"ר יהודה אלטשולר

ראש תכנית "עשה לך רב"

ראש בית המדרש הגבוה לתורה שבאוניברסיטת בר אילן,

נשוי ואב לשמונה, מלוד, שותף להקמת הגרעין התורני בעיר.

למד בישיבת שבות ישראל, באפרת אצל הרב שבתי רפפורט; מוסמך לרבנות מטעם הרבנות הראשית; שימש כר"מ בישיבה בפתח תקווה; את עבודת הדוקטורט במחלקה לתולדות ישראל באוניברסיטת בר אילן, הקדיש לחקר קהילות בימי הביניים.

_TAI6817 copy.jpg

עדי סמסון

מנכ"לית האגודה להכשרת רבנים ומחנכים תורניים –"עשה לך רב"

נשואה ואם לשבעה, מירושלים. בוגרת מכללת ירושלים לבנות, מנחת קבוצות ויועצת ארגונית.

חברת הנהלת עמותה ב"תורה מציון", חברת עמותה ב"איחוד בתי הכנסת והקהילות האורתודוכסיות העולמי", וכן "בוועד הפועל של ההסתדרות הציונית העולמית.".

adi\.jpg

הרב עו"ד שלמה יעקובוביץ

סמנכ"ל עשה לך רב

נשוי ואב לשלושה, ממושב בית מאיר.

עו"ד ובורר, מוסמך לרבנות עיר מטעם הרבנות הראשית; באמצע מבחני דיינות; תואר ראשון במשפטים, תואר שני במדע והלכה מאונ' בר אילן; סטודנט לתואר שני בממשל ומדיניות ציבורית באונ' הפתוחה.

הר שלמה.jpeg

השאירו פרטים ונחזור אליכם

bottom of page