top of page

תכניות ההכשרה

רבנות קהילתית אינה מקצוע שנלמד במסגרות ישיבתיות,  בהן רוכשים הרבנים את הסמכתם ההלכתית והתורנית. רבנות קהילתית היא תחום הדורש הכשרה מקצועית וליווי אישי וקהילתי. 
"עשה לך רב" הוא הארגון הראשון בישראל שפיתח מודל מקצועי של הכשרת רבנים אורתודוכסיים ונשותיהם לפיתוח תפיסת תפקיד של רבנות קהילתית קשובה ויוזמת, וכמקצוע מועדף בקרב תלמידי חכמים מצטיינים. 
ההכשרה השנתית מתרחשת בסביבת עמיתים בקבוצות של 24-28 משתתפים, בהנחיית מיטב המומחים בכל תחום, בהרצאות, בדיונים, בלמידה חווייתית באמצעות משחקי תפקידים, לעיתים אף בהשתתפות שחקנים מקצועיים, וברכישת מיומנויות חיוניות לתפקיד. כחלק מהמחויבות לפיתוח התחום המקצועי אנו ממשיכים לשכלל את התכנים שאנו מעניקים בהלימה לצרכי הקהילה המשתנים ולתמורות הזמן.
בנות הזוג של הרבנים, הרבניות, שותפות לבני זוגן בהנהגת הקהילה. הרבניות מפתחות את תפיסת התפקיד הייחודית שלהן בקהילה מתוך חקירה והתבוננות בציפיות הגלויות והסמויות, ומתוך עיצוב התפקיד לאישיות ולנסיבות החיים של כל אחת מהן.

חמשת תחומי ההכשרה לתפקיד הם:

פסיקה הלכתית במציאות מורכבת

אינה דומה שאלה תיאורטית שנשאלת בחלל בית המדרש ובה דנים בני החבורה, לשאלה שנשאל הרב בבית הכנסת על ידי אדם ספציפי שיש לו אישיות, משפחה, צרכים וקשיים.  ביחידה זו אנו דנים בפער הזה ומנסים להגדיר את המשמעות שלו, תוך הכרה בכך שכל רב רשאי – ואף מחויב – לסלול לעצמו את דרכו בפסיקה למעשה כ"מרא דאתרא" של קהילתו. במהלך הקורס נבחן את דרכי הפסיקה של הרב בקהילה אל מול הפסיקה בישיבה (תנאי מעבדה) ונאפשר לרבנים להתנסות בפסיקה בסוגיות מעשיות, תוך קבלת משוב מיידי בקבוצת עמיתים.

גישור

יחידת לימודי הגישור מבוססת על מודל המשא ומתן והגישור שפותח באוניברסיטת הרווארד והותאם לצרכים ולתרבות הישראלית. יחידת הכשרה זו מאפשרת לזוג הרבני הבנה של הליך הגישור בכלל, ותפקידו של הרב המגשר בפרט. באמצעות הרצאות, דיונים ומשחקי תפקידים, רוכשים המשתתפים מיומנות בסיסית בניהול תהליך הגישור. תחום זה מתנהל בחסות "המרכז הישראלי למשא ומתן וגישור", המעניק תעודת גמר לאלו המסיימים את הקורס בהצלחה.

עבודה קהילתית

היכרות עם המושג קהילה: מה מגדיר קהילה, מה גורם לאנשים לרצות או לא לרצות להיות חלק מקהילה ואילו תהליכים – דינמיים, גלויים וסמויים – מתרחשים בקהילה.  הכרה במנהיגויות, פורמליות ולא פורמליות, המתפקדות בקהילה – כיצד הרב משתלב בה, וכיצד יכול הרב לפעול ולהוביל בשותפות עם המנהיגויות הנוספות.

מעורבות באירועי חיים 

יחידה זו מפתחת את תפיסת תפקידם של הזוג הרבני כמסייע, מלווה ותומך בבני קהילתם, תמיכה רוחנית ואישית, בסוגיות ממעגלי החיים. הקורס מקנה לימוד מושגי יסוד בפסיכולוגיה ורכישת מיומנויות מקצועיות בסיסיות על מנת להעמיק את התודעה, להרחיב את אופק ההבנה, ולחדד את הרגישות הנדרשת למעורבות במצבי מצוקה.

רטוריקה

הצגה אפקטיבית של מסרים שונים היא מיומנות רטורית הניתנת לרכישה. יחידה זו מקנה ידע תיאורטי ויישום מעשי של יסודות הרטוריקה במטרה לשכלל את יכולתו של הרב להעביר מסרים בהלימה למטרות החינוכיות התורניות אותן הוא מציב, ומתוך התאמה לקהל היעד, לאופי האירוע ושימוש בפלטפורמות התקשורת המתחדשות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

bottom of page